• Darmowa wysyłka Dla zamówień powyżej 500 złotych
  • 5500 żarówek i opraw Bezpośrednia dostępność towaru
  • Wszystko w ramach gwarancji Do 5 lat gwarancji

Żarówki LED Retro

Filtruj wedługKategoria
Aktualne wyszukiwanie
1-24 poza 148 znalezionych wyników
Filtry
Sortuj wg

Co sprawia, że żarówka LED jest wyjątkowa?


To właśnie ten żarnik LED tworzy niepowtarzalny wygląd retro, który może być wspaniale wykorzystany jako element przyciągający wzrok w dekoracji-stąd określenie "vintage LED". Z reguły lampy te mają wyjątkowo ciepłą, białą barwę światła (2.700 Kelwinów) i dlatego idealnie nadają się do stworzenia relaksującego i przytulnego otoczenia. W ten sposób lampy obalają przekonanie, że LED świecą tylko zimnym białym światłem i nie mają typowego żarowego charakteru. Dzięki nowoczesnej technologii LED produkty te są dostępne nie tylko w ciepłej bieli, ale również w zimnej bieli (4000 Kelwinów). Żarówki LED są więc bardzo uniwersalne.

Podkreślają to również różne kształty opraw. Występują one w wielu odmianach. Wśród nich również nietypowe, w których nie można dostać konwencjonalnych lamp LED: od typowego kształtu żarówki, przez kształty "kuli", "kuli" i "tuby", aż po lampy Edisona, które idealnie pasują do stylu retro.


Co to znaczy włókno?


Termin "filament" pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś w rodzaju "nitki" lub "drutu". Można to prześledzić na przykładzie żarnika, w który wyposażone były żarówki węglowe na początku XX wieku. Właśnie ten rodzaj oświetlenia jest imitowany przez żarówki LED: Wewnątrz żarówki, lampy wyposażone są w żarnik LED. Składa się on z przezroczystego szkła szafirowego i posiada warstwę fluorescencyjną.


Jakie są formy żarników LED?


Jak już wspomniano w pierwszym rozdziale, istnieją wszystkie rodzaje różnych typów żarówek, które służą różnym celom. Jedną z istotnych różnic jest barwa lamp. Zazwyczaj są one dostępne w wersji bezbarwnej lub barwionej na złoto. Te pierwsze nadają się szczególnie do zastosowania w kloszach lub podobnych gniazdach. Te ostatnie przyciągają wzrok w pomieszczeniu dzięki swojemu bogatemu wyglądowi i mogą być wspaniale wykorzystane jako dekoracja.


Żarówka z włóknem LED


Klasyczny jest standardowy kształt żarówki, który imituje tradycyjną żarówkę. Można ją zastosować w prawie każdej oprawie oświetleniowej, ale także jako żarówkę bez osłony lub otoczki. W przypadku wyboru tej pierwszej, warto zwrócić uwagę na masę żarówki. Żarówki LED z żarnikiem są często nieco większe niż pokrewne produkty bez żarnika.


Żarówka LED Edison


Inną popularną formą żarnika LED jest lampa Edisona. Jest ona oparta na pierwszej lampie z żarnikiem węglowym wykonanej przez Thomasa Edisona w 1879 roku. Zamiast tradycyjnego kształtu żarówki, ma bańkę, która zaczyna się wąsko, staje się coraz szersza i szersza, aż w końcu kończy się okrągła. Ten typ żarówek posiada również specjalnie ukształtowane żarniki LED, które wyglądają szczególnie dekoracyjnie. Wersja LED żarówki Edisona nie nadaje się zatem do stosowania w kloszach.


Świece kuliste i rurowe


Z kolei diody LED z włóknami świecowymi można bardzo dobrze wykorzystać w żyrandolach lub abażurach, natomiast lampy rurowe zyskują na swoim industrialnym wyglądzie i są również bardzo dekoracyjne. Tak zwane oprawy LED filament globe również przyciągają wzrok, ponieważ mają szczególnie dużą szklaną bańkę i dzięki temu przyciągają wzrok.


W jakich gniazdach dostępne są żarówki LED z żarnikiem?


Do wyboru są żarówki filamentowe LED E27 oraz żarówki filamentowe LED E14. Ponieważ są to klasyczne gniazda, które są również używane przez wiele konwencjonalnych lamp, można je łatwo zastąpić nowoczesnym żarnikiem LED.


Czy diody żarowe LED można ściemniać?


Tak, żarówka żarowa może być ściemniana. Jednak nie wszystkie produkty posiadają funkcję ściemniania. Dlatego przy zakupie żarówek LED należy upewnić się, że są one oznaczone jako ściemnialne.


Jaka jest przewaga nad tradycyjnymi żarówkami?


Na jeden żarnik, a więc na około 30 diod, zużycie prądu wynosi zaledwie 1 wat.Z reguły żarówki zużywają Lampy zużywają od 5 do 10 watów energii. Z kolei tradycyjna żarówka zużywa około 60 watów. Jest to ogromna oszczędność kosztów, która szybko rekompensuje stosunkowo wyższe koszty zakupu diod LED.

Kolejną zaletą jest żywotność: nowoczesna dioda LED działa do 15 razy dłużej niż tradycyjna żarówka i po wielu latach wymaga jedynie wymiany. Pozwala to również zaoszczędzić na kosztach wymiany żarówek. Pomimo wszystkich zalet, jest jeden mały minus: wartość CRI. Podczas gdy żarówki żarowe osiągają maksymalną wartość 100 RA, nowoczesne diody LED mają zazwyczaj 80-89 RA. W pierwszej chwili brzmi to jak pogorszenie-ale różnica jest niewidoczna dla normalnego oka, a więc zupełnie nieistotna przy normalnym użytkowaniu źródeł światła.

Z reguły żarówki zużywają Lampy zużywają od 5 do 10 watów energii. Z kolei tradycyjna żarówka zużywa około 60 watów. Jest to ogromna oszczędność kosztów, która szybko rekompensuje stosunkowo wyższe koszty zakupu diod LED.

Kolejną zaletą jest żywotność: nowoczesna dioda LED działa do 15 razy dłużej niż tradycyjna żarówka i po wielu latach wymaga jedynie wymiany. Pozwala to również zaoszczędzić na kosztach wymiany żarówek. Pomimo wszystkich zalet, jest jeden mały minus: wartość CRI. Podczas gdy żarówki żarowe osiągają maksymalną wartość 100 RA, nowoczesne diody LED mają zazwyczaj 80-89 RA. W pierwszej chwili brzmi to jak pogorszenie-ale różnica jest niewidoczna dla normalnego oka, a więc zupełnie nieistotna przy normalnym użytkowaniu źródeł światła.


Jak działają żarówki


Żarniki żarówek LED wykonane są z przezroczystego szkła szafirowego, szczególnie wytrzymałego materiału. Nośnik ten nazywany jest również podłożem. Każde włókno ma około 40 mm długości i 2 mm szerokości. Zazwyczaj dołączonych jest do niego 28 małych chipów LED, które są połączone szeregowo. W jednej lampie znajduje się około sześciu do ośmiu żarników, a więc od 168 do 224 diod. Włókna uzyskują swój typowy żółty kolor dzięki warstwie fluorescencyjnej, która jest naniesiona na obie strony podłoża. Warstwa ta zapewnia równomierny rozkład światła i uzupełnia spektrum światła o tę część, która nie może być pokryta przez diody. Bańka wypełniona jest gazem szlachetnym, który służy do chłodzenia żarników.

Jedną z zalet żarówek LED jest ich autentyczna temperatura barwowa. Na początku lampy LED były mało popularne, ponieważ mogły emitować tylko zimne, białe światło. Nie nadawały się więc do stworzenia przytulnej atmosfery. W międzyczasie to się zmieniło: Modne źródła światła są teraz dostępne również z ciepłym białym światłem. Temperatura barwowa żarnika LED zależy od proporcji użytych chipów LED. Do żarników przymocowane są zarówno diody świecące światłem niebieskim, jak i czerwonawym. Temperatura barwowa zależy więc od rozkładu niebieskich i czerwonych diod. Jeśli więc lampa LED zawiera więcej żarników z przewagą diod czerwonych, emituje ciepłą temperaturę barwową i odwrotnie.


Czy żarówki LED są niezdrowe?


Nie, diody LED nie są szkodliwe dla zdrowia. Lampy nie zawierają żadnych substancji toksycznych. Nawet jeśli lampa się zepsuje, nie musisz się martwić o negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Ze względu na znikome wydzielanie ciepła przez oświetlenie LED nie występuje również zagrożenie termiczne dla skóry i oczu, jak to ma miejsce np. w przypadku tradycyjnych żarówek lub lamp halogenowych.

Wpływ diod LED na oczy zależy od temperatury barwowej emitowanego światła. Ciepłe białe i bardzo ciepłe białe światło jest nieszkodliwe. Ta temperatura barwowa jest wykorzystywana do stworzenia przytulnej, przyjemnej atmosfery. Większość produktów filamentowych jest dostępna w tej temperaturze barwowej i dlatego są one zalecane bez ograniczeń. Zimne białe i dzienne białe światło może z pewnością mieć negatywny wpływ na wzrok ze względu na wysoką zawartość niebieskiego światła. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy patrzysz bezpośrednio w źródło światła z niewielkiej odległości i przez długi czas. Z reguły dzieje się tak wyłącznie w przypadku prac związanych z instalacją systemów oświetleniowych i w branży LED. W typowych obszarach zastosowań, takich jak prywatne gospodarstwa domowe, restauracje i hotele, takie narażenie jest mało prawdopodobne. Wynika to z faktu, że żarówki LED służą przede wszystkim jako dekoracyjne źródło światła. Nie należy się zatem spodziewać długotrwałego zmęczenia oczu spowodowanego patrzeniem w oprawę. Dlatego produkty o zimnych, jasnych barwach nie są szkodliwe dla zdrowia.


Your request has been successfully sent!

Our sales team will now contact you shortly. Together with you, we will collect your data and talk about your personal advantages. Thank you for your trust!

We are sorry

Unfortunately you can only request a quotation if you are an installer or a company. You can always use the special tier discounts for our products.