• Darmowa wysyłka Dla zamówień powyżej 500 złotych
  • 5500 żarówek i opraw Bezpośrednia dostępność towaru
  • Wszystko w ramach gwarancji Do 5 lat gwarancji

Galerie i Korytarze

Filtruj wedługKategoria
Aktualne wyszukiwanie
1-24 poza 913 znalezionych wyników
Filtry
Sortuj wg

Jakie są zalety oświetlenia schodowego LED?

 

Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie schodowe LED, możesz skorzystać z różnych zalet: W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł światła, diody LED są znacznie trwalsze. Ponadto zużywają do 90% mniej energii elektrycznej przy tym samym natężeniu światła. Dzięki temu można zaoszczędzić wszelkie koszty energii. Ponadto żarówki LED są bardziej przyjazne dla środowiska niż np. tradycyjne świetlówki lub żarówki CFL, ponieważ nie zawierają żadnych toksycznych substancji. Mimo to, po ich zużyciu należy oddać je do punktu recyklingu. Dzieje się tak dlatego, że diody LED zawierają elementy elektroniczne, które można w cudowny sposób poddać recyklingowi.

 

Skończyły się czasy zimnych, białych LED-ów: dzięki nowoczesnym oprawom, oświetlenie klatki schodowej może świecić również ciepłymi barwami światła - jeśli tylko sobie tego życzymy. Żarówki LED są dostępne w kolorach: biały dzienny (6.500 K), biały chłodny (4.000 K), biały ciepły (3.000 K) i biały ekstra ciepły (2.700 K). Ponadto wiele z tych żarówek można ściemniać, mają wbudowane czujniki, a nawet można nimi sterować za pomocą smartfona, tabletu lub komend głosowych. Więcej na ten temat można przeczytać w kolejnych rozdziałach.

 

Które żarówki LED nadają się do oświetlenia klatki schodowej?

 

Jeśli planujesz oświetlenie klatki schodowej w biurze lub we własnych czterech ścianach, powinieneś najpierw zorientować się w lokalizacji i tym, co jest dostępne. Czy klatka schodowa ma sufit? Jeśli tak, można zainstalować oprawy sufitowe. Jeśli klatka schodowa jest otoczona tylko jedną lub dwiema ścianami, najlepszym rozwiązaniem są oprawy ścienne. Jeśli natomiast jest wolnostojąca, można wprowadzić światło w ciemność, na przykład za pomocą taśm LED. Teraz wyjaśnimy te opcje bardziej szczegółowo. Na początek jedna uwaga: w przypadku oświetlenia klatki schodowej bardzo ważne jest, aby osoby z niej korzystające nie były oślepiane. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko wypadku. Ponadto należy zapewnić natężenie światła na poziomie od 150 do 200 lumenów na metr kwadratowy.

 

Lampy sufitowe i panele LED

 

Lampy sufitowe i panele LED to bardzo dobry sposób na zapewnienie oświetlenia otoczenia na klatkach schodowych. Szczególnie ważny jest tutaj szeroki kąt świecenia, który zapewnia odpowiednie oświetlenie na całej powierzchni. Dlatego należy zrezygnować z reflektorów punktowych lub pojedynczych punktów. Kolejną zaletą lamp sufitowych i paneli LED jest to, że emitują one światło rozproszone, co znacznie zmniejsza ryzyko olśnienia.

 

Lampy ścienne

 

Lampy ścienne - zwane również kinkietami - rzucają swoje światło na powierzchnię ściany, od której jest ono odbijane. W ten sposób powstaje również światło rozproszone, które może pełnić funkcję oświetlenia zewnętrznego. W tym przypadku szczególnie ważna jest wysokość montażu: źródło światła nie może oślepiać osób znajdujących się na schodach, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko obrażeń.

 

Taśmy LED

 

Taśmy LED mogą być stosowane jako pośrednie oświetlenie akcentujące. Można je poprowadzić w górę wzdłuż stopni schodów lub zamocować np. pod poręczą.

Można znacznie zminimalizować ryzyko oślepienia przez taśmy, jeśli zamontuje się je w profilu z matową szybą z tworzywa sztucznego. W ten sposób światło zostaje rozproszone. Kolejna zaleta: profil skutecznie odprowadza ciepło wytwarzane przez taśmę LED, dzięki czemu wydłuża się żywotność źródła światła.

 

Reflektory punktowe LED

 

Jako oświetlenie podstawowe schodów reflektory wpuszczane LED nadają się tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ trzeba ich zamontować wiele i mogą powodować silne cienie. Nieprawidłowo ustawione mogą nawet zwiększać ryzyko obrażeń. Jednak jako oświetlenie akcentujące naprawdę przyciągają wzrok.

Można je na przykład wpuścić w ścianę tuż nad stopniami, tak aby były one bezpośrednio oświetlone. W ten sposób każdemu stopniowi poświęcamy szczególną uwagę i zapewniamy klatce schodowej specjalne oświetlenie. 

 

Które lampy schodowe są ściemnialne?

 

Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia schodowego wybierzesz, dostępne są również rozwiązania LED z możliwością ściemniania. Jednak nie każda dioda LED jest ściemnialna sama w sobie: to, czy można regulować natężenie światła danego produktu, czy nie, można znaleźć w jego nazwie, a także w danych technicznych. Tam zazwyczaj znajduje się informacja "dimmable".

 

Jeśli chcesz wyszukać tylko ściemnialne oprawy schodowe, możesz skorzystać z naszej funkcji filtrowania po lewej stronie. Zaznacz pole "Tak" przy "Ściemnialne", a zostaną wyświetlone tylko produkty ściemnialne.

 

Uwaga: Aby ściemniać żarówkę lub lampę LED, potrzebny jest ściemniacz LED. Niestety, zwykłe ściemniacze nie współpracują już z nowoczesną technologią wbudowaną w żarówki.

 

Czy istnieje oświetlenie klatki schodowej z czujnikiem ruchu?

 

Oczywiście, istnieją również lampy schodowe z czujnikami ruchu. Może to być szczególnie opłacalne, jeśli chcemy oświetlić klatkę schodową, z której ludzie korzystają tylko od czasu do czasu. Oprawa zapala się przecież wtedy, gdy coś się przy niej porusza. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczną ilość kosztów energii elektrycznej.

 

Lampy schodowe z czujnikiem ruchu można łatwo znaleźć za pomocą naszej funkcji filtrowania po lewej stronie. W polu "Typ czujnika" zaznacz "Czujnik ruchu", a wyświetlą Ci się tylko produkty z tą funkcją. 

 

Jakie lampy LED nadają się do oświetlenia klatki schodowej?

 

Jeśli chcesz oświetlić całą klatkę schodową, możesz oczywiście użyć tych samych lamp, co w przypadku zwykłego oświetlenia schodów. Należy jednak bezwzględnie zapewnić odpowiednie natężenie światła o wartości co najmniej 100 lumenów na metr kwadratowy (lepiej 150-200 lm/m²) w całym pomieszczeniu, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

 

Szczególnie ważne jest, aby na klatkach schodowych stosować lampy z oświetleniem awaryjnym. Zapewniają one światło nawet w przypadku awarii zasilania i umożliwiają ludziom bezpieczne opuszczenie budynku w sytuacji awaryjnej. Takie oświetlenie awaryjne jest nawet obowiązkowe w przypadku publicznych klatek schodowych. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie "Oświetlenie awaryjne".

 

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są również lampy z czujnikami ruchu. Włączają się one tylko wtedy, gdy ktoś porusza się po klatce schodowej. To znacznie poprawia wydajność oświetlenia i pozwala zaoszczędzić na kosztach energii.

 

Lampy schodowe z czujnikiem ruchu można łatwo znaleźć za pomocą naszej funkcji filtrowania po lewej stronie. W tym celu w rubryce "Typ czujnika" należy zaznaczyć "Czujnik ruchu".

 

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku zewnętrznego oświetlenia klatki schodowej?

 

W przypadku oświetlenia schodów zewnętrznych obowiązują te same zasady i wskazówki, co w przypadku oświetlenia schodów wewnętrznych. Jest jednak jeszcze jeden czynnik: Ponieważ lampy zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, muszą mieć określony stopień ochrony IP:

 

Jeśli żarówki znajdują się pod niewielkim gzymsem lub w obszarze chronionym, można sięgnąć po IP44 - produkty o tej klasie ochrony są zabezpieczone przed sporadycznymi zachlapaniami wodą. Jeśli jednak lampy będą narażone na deszcz i inne warunki atmosferyczne, powinieneś sięgnąć po IP65 lub wyższy.

 

Możesz użyć funkcji filtrowania po lewej stronie, aby posortować produkty w naszej kategorii według stopnia ochrony IP. W rubryce "Stopień ochrony" zaznacz po prostu wartość IP, której potrzebujesz. Oczywiście, możesz również od razu zajrzeć do naszej kategorii Oprawy wodoodporne LED.

Your request has been successfully sent!

Our sales team will now contact you shortly. Together with you, we will collect your data and talk about your personal advantages. Thank you for your trust!

We are sorry

Unfortunately you can only request a quotation if you are an installer or a company. You can always use the special tier discounts for our products.