Świetlówki
Gdzie są używane świetlówki?
Świetlówki mogą być używane w bardzo różnych obszarach zastosowań - zarówno w sektorze prywatnym, jak i komercyjnym. Dzięki swojej emisji światła na dużej powierzchni, solidności, wydajności i trwałości, świetlówki te są głównie używane w pomieszczeniach gospodarczych. Również jako wodoodporne oprawy LED świetlówki są idealne, ponieważ wiele modeli posiada odpowiednie klasy ochrony, aby funkcjonować jako oświetlenie lustra lub w obszarach zewnętrznych.
- Piwnica
- Garaż
- Umywalnia
- Łazienka
- Garaże parkingowe
- Biura i salony sprzedaży
- Pralnie
- Hale przemysłowe i wystawowe
Jakie świetlówki istnieją?
Ze względu na ich elastyczne możliwości zastosowania, świetlówki są dostępne w różnych długościach, mocach i z różnymi oprawami (trzonkami). Dla wygody dokonaliśmy poręcznej klasyfikacji wszystkich naszych świetlówek na podstawie średnicy trzonka. W Lampdirect jesteś we właściwym miejscu, jeśli chodzi o następujące świetlówki:
Świetlówki TL Mini → Te kompaktowe świetlówki T5 mają trzonek G5 i średnicę 16 mm.
Świetlówki T2 → Te świetlówki mają średnicę rurki tylko 7 mm i są znane jako bardzo cienkie i kompaktowe świetlówki.
Rurki TL T5 → Te rurki TL mają złączkę G5, w której dwa kołki są oddalone od siebie o dokładnie 5 mm. Świetlówki o długości 150 cm mają średnicę 16 mm.
Świetlówki T8 (TL-D) → Posiadają trzonek G13 i są dostępne w długościach do 177 cm. Średnica tych tak zwanych świetlówek TL-D wynosi 26 mm.
Świetlówki T12 → Są dostępne w Lampdirect w długościach do 150 cm. Tuby mają średnicę 38 mm i podstawę G13.
W jakich temperaturach barwowych dostępne są świetlówki?
Świetlówki są dostępne nie tylko w czterech klasycznych temperaturach barwowych (extra) ciepłej bieli, chłodnej bieli i bieli światła dziennego. Znajdziesz również produkty z barwą światła ultrafioletowego. Tak zwane lampy z czarnym światłem możesz obejrzeć używając filtra "Barwa światła (Kelvin)". Są one używane albo jako światła pokazowe i dyskotekowe, albo do stosowania w elektronicznych pułapkach na owady.
Jak działają lampy fluorescencyjne?
Lampy luminescencyjne są niskociśnieniowymi gazowymi lampami wyładowczymi. Do ich wypełnienia potrzebny jest gaz szlachetny - używa się argonu, neonu, kryptonu lub helu. Wnętrze rurki pokryte jest substancją fluorescencyjną, która powoduje fluorescencję światła. Dodatkowo para rtęci służy do emitowania promieniowania UV, które jest przekształcane w światło przez powłokę. Ogrzana katoda żarowa w próżni szklanej rurki emituje elektrony poprzez emisję żarową i zapala wypełnienie gazowe. Wymaga to wysokiego napięcia zapłonu, które jest dostarczane przez statecznik. Wstępne podgrzanie elektrod skraca czas potrzebny do zapłonu. Zapalony gaz działa jak przewodnik elektryczny i w świetlówce tworzy się tzw. plazma niskociśnieniowa. Emituje ona światło, gdy atomy rtęci są wzbudzane przez elektrony. Powstałe w ten sposób światło UV jest zamieniane przez powłokę na światło białe.
Czy jest różnica między lampami neonowymi a świetlówkami?
Lampy fluorescencyjne, które zawierają tylko neon, nazywane są neonówkami. Dziś jednak prawie w ogóle się ich nie produkuje - ale termin "lampa neonowa" przetrwał i często jest mylnie używany w odniesieniu do wszystkich świetlówek. Kojarzy się ono z zimnym, zawsze migoczącym światłem, którego na ogół nie ma w klasycznych świetlówkach. Nazwa świetlówka lepiej i trafniej charakteryzuje te niskociśnieniowe gazowe lampy wyładowcze.